projekty

Wnętrza w surowym stylu

suroweAscetyczny, minimalistyczny styl aranżowania wnętrz w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje zwolenników. Odchodzi się od sięgania po iście barokowe zdobienia i formy, na rzecz prostoty. Jeśli chcemy urządzić nasze mieszkanie lub dom w surowym stylu, w pierwszej kolejności powinniśmy pozbyć się wszystkich bibelotów i nieużytecznych rzeczy. Lampa stojąca w rogu salonu, nigdy nie używana, czy kolekcja słoni z podniesioną trąbą ustawiona na komodzie, to elementy, które powinny zniknąć z ascetycznego salonu. Ma panować w nim harmonia i spokój. Jak urządza się surowe wnętrza?

Minimum dekoracji, maksimum efektu

Tak w skrócie należy zaprezentować ideę surowości w designie wnętrz mieszkalnych. Ascetyczne wnętrza nie zawierają wielu sprzętów – tylko to co najpotrzebniejsze – stół z prostymi krzesłami, komodę na zastawę stołową, stoliczek na telewizor, jeśli nie może on zostać powieszony na ścianie oraz prostą w formie kanapę oraz fotele. To wszystko, co w surowym salonie powinno się znaleźć.

Również malując ściany czy wybierając pokrycia podłogowe powinniśmy mieć na uwadze to, jak ostatecznie pomieszczenie mieszkalne ma wyglądać. W ascetycznych wnętrzach króluje biel, beże czy szarości, które dobrze komponują się z kamienną, gresową posadzką i z drewnianymi meblami. Nie muszą to być rzeczywiście meble wykonane z drewna, ponieważ te są bardzo drogie. Ważne jest, aby wybrać meble, które mają zbliżoną do drewna strukturę.

Czy jakiekolwiek dodatki mogą znaleźć się w surowym wnętrzu?

Nie jest to wykluczone, choć minimalistyczny salon będzie ograniczał się do niewielkiej ilości dodatków. Można w nim ustawić jeden czy dwa kwiatki – te same, w tej samej kolorystyce, wykorzystać lustra do optycznego powiększenia salonu oraz postawić na stole trzy proste wazony. Jeśli koniecznie chcemy mieć obraz na ścianie, lepiej zdecydować się na plakat w antyramie – koniecznie surowy, o takim samym stylu co pozostałe elementy wnętrza.

W dużym salonie w domu jednorodzinnym można zaaranżować kominek – równie prosty, co formy meblowe zastosowane we wnętrzu. Można go obudować na całej szerokości i wysokości kamieniem w kolorze szarym. Będzie to element, który ociepli wnętrze naszego ascetycznego salonu.

W oknach możemy powiesić zwykłe, białe firanki tiulowe, bez połysku i bez wykończenia koronką czy falbaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *