Pokój dziecięcy powinien być urządzany w taki sposób, aby spełniał on potrzeby dziecka, te zaś są zależne od jego wieku. Inne elementy wyposażenia znajdą się więc w pokoju noworodka, przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym, a inne u nastolatka. Ważne, aby przestrzeń życia dziecka była dla niego bezpieczna i sprzyjała zdrowemu rozwojowi.
Minimalizm i organizacja w pokojach dziecięcych
Pokoje dziecięce muszą być funkcjonalne – nie ma więc w nich miejsca na niepotrzebne bibeloty czy elementy dekoracyjne. Warto ograniczyć do minimum liczbę mebli, jakie znajdą się w takim pokoju. Dla małego dziecka wystarczy łóżeczko ze szczebelkami, najlepiej takie, które można później przekształcić na tapczanik, komoda z przewijakiem, pojemna szafa na ubrania i kosmetyki oraz kosze lub regał na zabawki. Dla wygody rodzica w pokoiku dziecięcym można też ustawić niewielką kanapę, wersalkę lub fotel, w którym można usiąść wraz z dzieckiem przy wspólnej zabawie. Nie należy kupować dziecku zbyt wielu zabawek, które zagracą jego pokój. Jeśli już ma ono wiele samochodzików, pociągów, lalek, czy zwierzątek, dobrym rozwiązaniem będzie zakup przeźroczystych pudełek, pasujących wymiarem do regału, w których umieścimy tematycznie zabawki. Im więcej miejsca na podłodze tym lepiej – dziecko może uczyć się raczkowania, rozkładać tory wyścigowe, czy budować z klocków stajnie dla koników. Dla przedszkolaków przydatne będą niewielkie, dopasowane do jego wieku i wzrostu mebelki – np. stół i krzesełka, pozwalające na swobodne malowanie, rysowanie, czy pierwsze próby pisania lub liczenia.
Dla dziecka w wieku szkolnym i nastolatków konieczne będą:
• łóżko normalnych rozmiarów lub tapczan,
• duża szafa, np. przesuwna od ziemi do sufitu, która zaoszczędzi przestrzeń w pokoju, ale pomieści wszystkie rzeczy osobiste młodego człowieka,
• biurko z wygodnym fotelem i szafką na zeszyty i książki. Nad biurkiem można umieścić otwarte półki na pozostałe przybory biurowe i szkolne.
To absolutne minimum, które jednak wystarczy do nauki, wypoczynku i zabawy dla dziecka.
Pozwólmy dzieciom decydować
To dziecko, jeśli ma już co najmniej kilka lat, może podpowiedzieć rodzicom, co widziałoby w swoim pokoju. Absolutnie na własną inwencję powinniśmy pozwolić nastolatkom. Dla miłośników piłki nożnej być może znajdzie się miejsce na trofea sportowe i dyplomy na półce nad łóżkiem, a dla amatorów muzyki rockowej – ciekawa aranżacja ściany przy użyciu szablonów malarskich.