meble

Jak urządzić wnętrze z duszą?

Urządzanie domu lub mieszkania jest sztuką, która wymaga od projektanta połączenia ze sobą wielu elementów w ramach jednego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest uzyskanie harmonii we wnętrzu i stworzenie przestrzeni, która będzie miała swoistą duszę. Nowoczesne, często proste i bardzo sterylne aranżacje są jej niewątpliwie pozbawione. Miejsce, w którym się mieszka powinno być urządzane oryginalnie, ale powinno też odpowiadać stylowi życia i osobowości domowników. W pogoni za oryginalnością łatwo przekroczyć niestety granicę tego, co niepowtarzalne, a tego, co przesadzone i kiczowate.

Styl wnętrza

boże-narodzenie_2422794Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w naszym wnętrzu powinniśmy zdecydować, w jakim stylu chcemy je urządzić. Musimy mieć jakikolwiek „punkt zaczepienia”, aby móc konsekwentnie budować wnętrze, a nie dekorować je w zasadzie na ślepo, nie wiedząc, do czego dążymy. Projektanci radzą, aby wybrać element, wokół którego będzie budowana cała aranżacja. Może to być pomysł na stworzenie wnętrza w stylu retro, albo kontrastowego pomieszczenia, oddającego dwie natury domowników – np. spokojną i wybuchową. Nie można aranżować pomieszczeń bez jakiejś jednej, konkretnej wizji, planu lub projektu.

Nie musimy wybierać jednego stylu pomieszczenia, ale możemy oprzeć całą stylizację o jeden, ciekawy element, np. klimatyczny szezlong, czy designerską lampę. Zawsze starajmy się zaakcentować to, co oddaje klimat pomieszczenia i jest najbardziej charakterystyczną jego częścią, np. żyrandol czy posadzkę lub oryginalnie wykończone ściany.

Wygoda i komfort

Nie warto wyłącznie ślepo podążać za trendami w aranżacji wnętrz, ponieważ w ten sposób utracimy coś ważnego – duszę pomieszczenia. Większość wnętrz w naszym domu powinno być przytulnych i wygodnych dla domowników. Można pokusić się o oryginalność, czy nawet nowatorstwo, ale tylko zgodnie z tym, co rzeczywiście nam się podoba. Warto zawsze brać czynny udział w aranżowaniu wnętrz domu, niezależnie od tego, czy sami sporządzamy szkic salonu lub sypialni, czy zleciliśmy takie zadanie profesjonalnym projektantom. W domu ma się nam dobrze mieszkać, a dopiero w drugiej kolejności powinien on zachwycać gości i wzbudzać ich podziw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *