materiały

Jaki materiał podłogowy wybrać?

Wykańczanie mieszkania wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji, które będą rzutowały nie tylko na estetykę wszystkich pomieszczeń, ale i na ich funkcjonalność. Należy między innymi wybrać materiał podłogowy, spośród licznych dostępnych w sklepach opcji. Inny materiał wybierzemy do salonu czy sypialni, a inny do łazienki czy kuchni. Podłogę wykańczamy raz na kilka lat, dlatego ważne jest, aby wybrać materiał wytrzymały i estetyczny. Nasza decyzja powinna być przemyślana.

Najpopularniejsze panele podłogowe

parkietZdecydowanie największą popularnością w asortymencie materiałów podłogowych w Polsce cieszą się panele. Można je położyć samodzielnie, jeśli są to panele „clik-clack”. Po położeniu paneli od razu można zacząć ich użytkowanie. Łatwo się je czyści, mogą skutecznie imitować pokrycie drewniane podłogi i nie wymagają impregnacji. Niektóre panele wykonane są z drewna i łączą w sobie zalety podłóg panelowych i drewnianych. Warto pod kładzione panele zastosować podkład wyciszający. Jeśli panele mają znaleźć się w miejscu, w którym będą często użytkowane, np. w przedpokoju, w okolicach biurek czy schodów, warto wybrać produkt o najwyższej klasie ścieralności – Ac3, AC4 lub AC5. Klasy AC1 i AC2 oznaczają panele o niskiej wytrzymałości.

Drewno droższe ale i bardziej wytrzymałe

Drewniane deski lub parkiet to eleganckie i luksusowe wykończenie podłogi. Taki materiał charakteryzuje się wysoką solidnością i wytrzymałością. Jeśli będzie dobrze zabezpieczony przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, może posłużyć w niezmienionym stanie przez wiele lat kolejnym pokoleniom domowników. Podłogi drewniane są estetyczne, a wraz z upływem czasu nabierają szlachetnego wyglądu. Drewno należy impregnować systematycznie. Jeśli podłoga drewniana będzie miała liczne rysy i przetarcia, można poddać ją cyklinowaniu, w którym szlifowana jest wierzchnia warstwa drewna. Po cyklinowaniu podłoga jest pokrywana lakierem i wygląda jak nowa.

Drewno jako materiał podłogowy sprawdzi się świetnie w pokojach dziennych, w salonie czy w sypialni. Jej wadą jest wysoka cena oraz konieczność regularnej impregnacji.

Gdzie płytki ceramiczne?

Podłoga pokryta płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem sprawdzi się w holu czy w przedpokoju, w kuchni i w części aneksu kuchennego oraz w łazienkach. Coraz częściej spotyka się płytki ceramiczne także w pokojach dziennych, z uwagi na ich estetykę i prostotę w utrzymaniu w higienicznej czystości. Są płytki, które mogą imitować inne rodzaje materiałów wykończeniowych, m.in. drewno. Ceramika jako materiał podłogowy nie musi sprawiać wrażenia chłodu, jeśli znajdzie się pod nią system ogrzewania podłogowego. Jasne płytki powiększą optycznie mieszkanie.

Alternatywą dla ceramiki będzie gres szkliwiony – materiał wysoce wytrzymały, który tak samo dobrze sprawdzi się w domu, jak i na tarasie lub na ganku i na balkonie. Niestety, gres wykazuje niską odporność na uszkodzenia mechaniczne, które bezpowrotnie mogą uszkodzić lub wyszczerbić płytkę.

Wykładziny

Wykładzina wykonana z korka przyda się w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Upadek na taką posadzkę będzie amortyzowany dzięki charakterystyce materiału podłogowe. Korek jest przyjemny w dotyku i zwiększa przytulność wnętrza. Jest naturalnym wykończeniem podłogowym, ale nie nadaje się do domów alergików.
Wykładzina dywanowa zapewnia komfort termiczny, sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne. Będzie dobrze sprawdzała się w sypialniach i pokojach dziecięcych, w których maluchy często bawią się na podłodze. Wykładziny dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów oraz mają przystępne ceny. Ich wadą będzie to, że są trudne w utrzymaniu w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *