projekty

Cuda architektonicznego świata

Na świecie występuje siedem cudów świata, do których zalicza się piramidę Cheopsa czy wiszące ogrody Semiramidy. Niemniej, przeglądając dokonania innowacyjnych architektów, którzy są wizjonerami w swojej dziedzinie, trudno oprzeć się wrażeniu, że oni sami kreują nowe cuda architektonicznego świata. Portal figeneration.pl przygotował subiektywny wykaz zadziwiających budowli.

Stadion Narodowy w Pekinie

Wybudowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie stadion ma oryginalny kształt, przypominający ptasie gniazdo. Jest wyjątkowy w skali światowej, a jego projektanci, pod kierunkiem Li Xinggang, zainspirowali się chińską porcelaną. Ekstrawagancką konstrukcję stadionu tworzą dwie zupełnie autonomiczne struktury, a widownia ma kształt misji wykonanej z czerwonego betony. Z zewnątrz stadion posiada oprawę ze stali.

Muzeum Guggenheim w Bilbao

Drugim cudem architektonicznego świata na prezentowanej liście jest muzeum w Bilbao, zaprojektowane przez Kanadyjczyka Franka O. Gehry`ego. Muzeum Giggenheima od strony ulicy wydaje się przeciętnym budynkiem, harmonijnie wpisującym się w swoje sąsiedztwo. Od strony rzeki budynek zapiera dech w piersiach. Zaprojektował on budynek w komputerowym programie 3D i wykonał go z zastosowaniem stali, miedzi, cynku czy tytanu.

Zapora Hoovera

W Czarnym Kanionie, w którym płynie rzeka Kolorado, w latach 1931-1935 wybudowano zachwycającą, betonową konstrukcję – zaporę Hoovera. Architektoniczny rozmach i imponujące rozmiary zapory, liczącej sobie ponad 220 metrów wysokości i 380 metrów długości, są zadziwiające, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że budowniczy korzystali z dosyć prymitywnych jak na nasze czasy metod budowlanych.

Wieża w Dubaju

Miasto Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rośnie wzwyż, a szejkowie prześcigają się w projektowaniu coraz to wyższych konstrukcji. Jedną z nich, zasługującą na miano cudu architektonicznego, jest licząca sobie 80 pięter Infinity Tower, przypominająca zastygnięte tornado.

Kogod Courtyard w Waszyngtonie

Dziedziniec budynku Old Patent Office posiada falisty dach ze szkła i stali, z taflami szkła umieszczonymi w kracie i podtrzymywanymi przez kolumny. Znajdują się tu również płytkie baseny wypełnione wodą. Całość ma powierzchnię 2600 metrów kwadratowych i udekorowano ją dwoma 10 metrowymi fikusami, rozmaitymi krzewami i 16 drzewkami oliwnymi.
Red Ribbon w Qinhuangdao w Chinach

W portowym miasteczku Qinhuangdao powstał park Tanghe Rive, w którym znajduje się zachwycająca instalacja w postaci 500-metrowej ławki wykonanej z czerwonego tworzywa.

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

W rankingu cudów architektonicznych świata nie mogło zabraknąć obiektu z Polski. Jest to Małopolski Ogród Sztyki, będący nowoczesnym budynkiem znakomicie komponującym się z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami. Bryła budynku wykonana jest z ceglanej ceramiki, a pionowe elementy geometrycznej elewacji przyciągają uwagę. Poziome elementy ażurowej struktury oplatają bryłę obiektu odtwarzając rysunek pochyłości dachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *