projekty

Cuda architektonicznego świata

Na świecie występuje siedem cudów świata, do których zalicza się piramidę Cheopsa czy wiszące ogrody Semiramidy. Niemniej, przeglądając dokonania innowacyjnych architektów, którzy są wizjonerami w swojej dziedzinie, trudno oprzeć się wrażeniu, że oni sami kreują nowe cuda architektonicznego świata. Portal figeneration.pl przygotował subiektywny wykaz zadziwiających budowli.

Stadion Narodowy w Pekinie

Wybudowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie stadion ma oryginalny kształt, przypominający ptasie gniazdo. Jest wyjątkowy w skali światowej, a jego projektanci, pod kierunkiem Li Xinggang, zainspirowali się chińską porcelaną. Ekstrawagancką konstrukcję stadionu tworzą dwie zupełnie autonomiczne struktury, a widownia ma kształt misji wykonanej z czerwonego betony. Z zewnątrz stadion posiada oprawę ze stali.

Muzeum Guggenheim w Bilbao

Drugim cudem architektonicznego świata na prezentowanej liście jest muzeum w Bilbao, zaprojektowane przez Kanadyjczyka Franka O. Gehry`ego. Muzeum Giggenheima od strony ulicy wydaje się przeciętnym budynkiem, harmonijnie wpisującym się w swoje sąsiedztwo. Od strony rzeki budynek zapiera dech w piersiach. Zaprojektował on budynek w komputerowym programie 3D i wykonał go z zastosowaniem stali, miedzi, cynku czy tytanu.

Zapora Hoovera

W Czarnym Kanionie, w którym płynie rzeka Kolorado, w latach 1931-1935 wybudowano zachwycającą, betonową konstrukcję – zaporę Hoovera. Architektoniczny rozmach i imponujące rozmiary zapory, liczącej sobie ponad 220 metrów wysokości i 380 metrów długości, są zadziwiające, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że budowniczy korzystali z dosyć prymitywnych jak na nasze czasy metod budowlanych.

Wieża w Dubaju

Miasto Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rośnie wzwyż, a szejkowie prześcigają się w projektowaniu coraz to wyższych konstrukcji. Jedną z nich, zasługującą na miano cudu architektonicznego, jest licząca sobie 80 pięter Infinity Tower, przypominająca zastygnięte tornado.

Kogod Courtyard w Waszyngtonie

Dziedziniec budynku Old Patent Office posiada falisty dach ze szkła i stali, z taflami szkła umieszczonymi w kracie i podtrzymywanymi przez kolumny. Znajdują się tu również płytkie baseny wypełnione wodą. Całość ma powierzchnię 2600 metrów kwadratowych i udekorowano ją dwoma 10 metrowymi fikusami, rozmaitymi krzewami i 16 drzewkami oliwnymi.
Red Ribbon w Qinhuangdao w Chinach

W portowym miasteczku Qinhuangdao powstał park Tanghe Rive, w którym znajduje się zachwycająca instalacja w postaci 500-metrowej ławki wykonanej z czerwonego tworzywa.

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

W rankingu cudów architektonicznych świata nie mogło zabraknąć obiektu z Polski. Jest to Małopolski Ogród Sztyki, będący nowoczesnym budynkiem znakomicie komponującym się z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami. Bryła budynku wykonana jest z ceglanej ceramiki, a pionowe elementy geometrycznej elewacji przyciągają uwagę. Poziome elementy ażurowej struktury oplatają bryłę obiektu odtwarzając rysunek pochyłości dachów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *