meble,projekty

Wyspa kuchenna – gdzie się sprawdzi?

COCINA2Klasyczne umeblowanie kuchni zakłada umieszczenie zarówno mebli, jak i poszczególnych sprzętów gospodarstwa domowego, bezpośrednio przy ścianach. W jednej linii na ogół umieszczamy zlewozmywak, lodówkę czy kuchenkę bądź płytę elektryczną. W nowoczesnych aranżacjach kuchennych, a zwłaszcza w kuchniach dużych gabarytów, otwartych na salon, wkomponowuje się wyspę kuchenną. Często wykorzystywana jest ona w programach kulinarnych, ale i w domach prywatnych może ona się świetnie sprawdzić.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna jest elementem umeblowania kuchni. Jest to wolnostojące stanowisko pracy, odsunięte od ścian i umieszczone w centralnym miejscu naszej kuchni. Na wyspie można umieścić kuchenkę gazową lub elektryczną, a nad nią pochłaniacz. W przypadku dużych wysp znajdzie się tu miejsce także na zlewozmywak, choć w domach prywatnych rzadko kiedy rzeczywiście mamy do czynienia z takim skomponowaniem wyspy kuchennej. Obok płyty gazowej czy kuchennej na wyspie powinno znaleźć się miejsce na blat roboczy do przygotowywania potraw.

Annex_Modulküche_MassivholzkücheW jakim domu wyspy kuchenne?

Przede wszystkim, wyspy kuchenne sprawdzą się wyłącznie w dużych kuchniach, w których po prostu jest wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić taki element wyposażenia kuchni. Nie ulega wątpliwości, że wyspa kuchenna jest nowatorskim spojrzeniem na aranżację przestrzeni kuchennej, ale jednocześnie jest też nowym poglądem na samo gotowanie. Staje się ono centralną czynnością wykonywaną w kuchni. Do udziału w samym gotowaniu można wówczas zaprosić nawet naszych gości przybyłych na imprezę. W domach otwartych, w których przebywa dużo ludzi na co dzień, wyspa kuchenna będzie miała swoje miejsce.

Wyspy kuchenne powinny być wykorzystywane wyłącznie w domach, w których rzeczywiście ktoś gotuje. Jako element aranżacyjny, dekoracyjny, nie sprawdzą się one dobrze i tylko będą ciągle zakurzone. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami domowej kuchni i lubimy gotować, a także mamy dużą kuchnię w domu, możemy skorzystać z opcji aranżacji mebli kuchennych z wyspą. Pamiętajmy, że wokół wyspy powinno znaleźć się wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby swobodnie się wokół niej poruszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *