meble,projekty

Urządzamy pokój dziecięcy

Pokój dla naszej pociechy powinien być estetyczny, bezpieczny i spełniający wymagania samego dziecka. Inny pokój będziemy urządzać dla niemowlęcia, inny dla przedszkolaka i jeszcze inny dla nastolatka. W różnych etapach życia dziecka będzie miało ono inne potrzeby dotyczące wyposażenia, a nawet wyglądu swojego pokoju.

Kącik dla niemowlęcia

wnętrze dziecieceTuż po urodzeniu do osiągnięcia przez dziecko co najmniej pierwszego roku życia maluch nie musi mieć własnego pokoju, choć część rodziców twierdzi, że nawet od chwili narodzin dziecko powinno spać we własnym pokoju i przyzwyczajać się do tego. Niemniej, często rodzie przez kilka pierwszych miesięcy śpią w jednym pokoju z dzieckiem. Dlatego urządzanie pokoju dla malucha można rozciągnąć w czasie i zgromadzić wszystkie niezbędne sprzęty i elementy wyposażenia.

Pokój dla małego dziecka trzeba urządzać w taki sposób, aby istniały w nim bezpieczne strefy – snu, higieny i zabawy. Dziecko powinno mieć wygodne łóżeczko ze szczebelkami, komodę z przewijakiem, szafę na ubranka, stojak na wannę oraz fotel lub kanapę, na której będzie można karmić je w ciągu dnia i w nocy. Wraz z upływem czasu należy przewidzieć w pokoju dziecka miejsce na matę edukacyjną, wygodny dywan oraz kosze lub pudełka na zabawki.
Pokój powinien być jasny, słoneczny, wyposażony w bezpieczne sprzęty. Stoły, szafy czy komody nie powinny posiadać ostrych kantów, aby dziecko nie zrobiło sobie o nie krzywdy. Nie trzeba wiernie trzymać się kolorystyki przeznaczonej dla dziewczynek czy chłopców, zwłaszcza, jeśli urządzamy pokój przed narodzinami dziecka. Najlepiej postawić na pokój w kolorze beżowym czy zielonym. Można też zdecydować się na zabawną fototapetę z postaciami z bajek. Dla małego dziecka najlepiej by było, aby w jego pokoju znalazły się elementy o ostrych, łatwo zauważalnych kolorach.

Pokój dla większego dziecka

Przedszkolak i uczeń potrzebują zamiast przewijaka, miejsca na wanienkę czy łóżeczka ze szczebelkami – miejsca do zabawy, nauki i przechowywania zabawek oraz tapczanik z barierką ochronną. Urządzając taki pokój zadbajmy o jego funkcjonalność, biurko wraz z krzesłem powinny być ergonomiczne i sprzyjać rozwojowi dziecka. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie krzywić się przy stole podczas rysowania czy kolorowania. Pokój można pomalować w dowolny sposób, ale warto przy tym skorzystać ze zmywalnych farb, które nawet po zabrudzeniu można po prostu umyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *