projekty

Sprytne rozwiązania w małych mieszkaniach

Niewielkie, 25-cio, 30-sto metrowe mieszkania są wyzwaniem dla projektantów wnętrz, jak i dla samych właścicieli. Na tak małej powierzchni muszą znaleźć często miejsce do spania, wypoczywania, do pracy i spotkań z przyjaciółmi, jak i do gotowania czy mycia się. Jak tego dokonać? Rozwiązaniem jest zastosowanie sprytnych pomysłów na maksymalizację wykorzystania posiadanej przestrzeni. Trzeba mieć wiele wyobraźni, aby tego dokonać, ale można też sięgnąć po sprawdzone pomysły, które znajdziemy w internecie. Przedstawiamy rozwiązania możliwe do zastosowania niemalże w każdym małym mieszkaniu.

Mieszkania z antresolą

kawalerkaW starych kamienicach mieszkania mają dużą wysokość – często ponad 3 metry. W takiej sytuacji niewielka powierzchnia mieszkania nie musi być problemem, bowiem można wykorzystać antresolę z miejscem do spania czy pracy. Jeśli antresola może mieć ponad 2 metry wysokości, bez problemu będziemy mogli się po niej poruszać w pozycji wyprostowanej. W takiej sytuacji możemy stworzyć na „drugim piętrze” w naszym mieszkaniu dodatkowy pokój. Jeśli antresola ma 1-1,5 metra wysokości, to jedynym rozwiązaniem może być zaaranżowanie na niej miejsca do spania. Duży materac można położyć bezpośrednio na antresoli, oszczędzając miejsca. Kawalerki z antresolą są nowoczesne i funkcjonalne.

Wykorzystanie maksymalnie przestrzeni

W małych mieszkaniach nie ma miejsca na marnowanie przestrzeni, dlatego trzeba maksymalizować jej wykorzystanie. Dodatkowe ściany dzielące takie lokum tylko przeszkadzają i stwarzają klaustrofobiczne wrażenie. Otwarta przestrzeń sprawdzi się doskonale. Można ją podzielić na strefy np. blatem kuchennym. Poza tym, zarówno szafy, jak i regały w kuchni powinny sięgać sufitu, nawet jeśli osoba mieszkająca w takim mieszkaniu nie jest zbyt wysoka. Wystarczy mała drabinka czy krzesło, aby sięgnąć na górne półki, a dzięki temu oszczędzi się przestrzeń podłogi i będzie można ją dowolnie zagospodarować.

Zaoszczędzimy trochę miejsca, jeśli zastąpimy drzwi standardowe, otwierane, drzwiami przesuwnymi. Można je zamontować w łazience czy w kuchni, jeśli jest ona oddzielona od części mieszkalnej.

Generalnie każdy kąt domu powinien zostać dobrze zagospodarowany. Wnęki można zabudować szafami przesuwnymi, a pod blatem kuchennym można umieścić dodatkowe szafki.

Dla optycznego powiększenia małego mieszkania można je pomalować na jasny kolor, np. biały. Dzięki temu stanie się bardziej przestronne. Meble znajdujące się w naszej kawalerce także nie powinny być bogato zdobione i ciemne. Lepiej sprawdzi się jednolita zabudowa w jasnym kolorze. Małe mieszkania powinny być aranżowane w minimalistycznym stylu. Wszelkie niepotrzebne gadżety i bibeloty zagracą i tak niewielką powierzchnię naszego lokum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *