meble,projekty

Plusy i minusy aneksu kuchennego

W nowocześnie zaaranżowanych mieszkaniach i apartamentach często można spotkać się z rozwiązaniem polegającym na połączeniu przestrzeni jadalnej bądź salonu z kuchnią. Kuchnia nie jest wówczas oddzielnym pomieszczeniem, ale zajmuje pewną przestrzeń w dużym pomieszczeniu mieszkalnym. Aneks kuchenny może być funkcjonalnym elementem wyposażenia mieszkania i może sprzyjać wygospodarowaniu w domu miejsca na spożywanie posiłków całą rodziną. Jakie są zalety i wady aneksu kuchennego?

Plusy aneksu

Aranżacja kuchenna z aneksem w roli głównej ma wiele zalet. Między innymi, aneks pozwala na zaoszczędzenie powierzchni mieszkania i na uzyskanie ciekawego efektu. Projektując aneks kuchenny trzeba brać pod uwagę z jednej strony jego funkcjonalność, a z drugiej – estetykę. Nie musi to być jedynie zagospodarowanie jednej ściany zabudową szafek i blatu wraz z niezbędnymi sprzętami AGD. Można w ciekawy, oryginalny sposób rozmieścić szafki na ścianie przeznaczonej na aneks.

Zaletą aneksu jest to, że mamy możliwość gotowania całą rodziną czy z przyjaciółmi. Połączenie aneksu z częścią jadalną lub z salonem dużym blatem kuchennym lub wyspą pozwala na stworzenie aranżacji nowoczesnej, funkcjonalnej i niecodziennej. Przyjemnie jest też posiedzieć przy kawie i ciastku z przyjaciółkami, jednocześnie mając pieczę nad obiadem gotującym się na kuchni.

Wyburzenie jednej ściany w małej kuchni i jej otwarcie na salon to sposób na stworzenie przestronnego pomieszczenia, którego zaletą będzie właśnie to, że wszystko znajduje się w zasięgu wzroku. Jest to niezwykle istotne w niewielkich mieszkaniach.

Wiele osób zwraca uwagę na to, że mając aneks kuchenny i kuchnię połączoną z salonem, zawsze muszą mieć idealny porządek w zlewie i na blatach roboczych. Jeśli nam to ciąży, możemy pomyśleć o zastosowaniu ruchomej przesłony, np. w postaci rolet nad blatem barowym czy parawanu.

Wady aneksu kuchennego

Pomimo bezdyskusyjnych zalet, aneks kuchenny może mieć pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że zapachy potraw rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię salonu. Można temu zapobiec otwierając okno w czasie gotowania lub montując dobry pochłaniacz nad płytą grzewczą.

Problemem może być też to, że domownicy i ich goście mogą rozpraszać panią domu przy gotowaniu. Jeśli lubimy pichcić w ciszy i spokoju, skryte poza wzrokiem innych osób z rodziny, powinniśmy przedzielić kuchnię i salon na przykład płytą gips-kartonową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *