projekty

Nowocześnie nie oznacza nieprzytulnie – ciekawe aranżacje pomieszczeń

Mówiąc o nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach najczęściej wyobrażamy sobie sterylnie czyste, białe pomieszczenia, które bardziej przypominają salę operacyjną, albo biuro, a nie prawdziwy dom, w którym mieszka rodzina. Proste linie, foremne kształty, operowanie światłem i cieniem, jednolita kolorystyka – tym rzeczywiście zwykle charakteryzuje się nowoczesne dekoracje wnętrz mieszkalnych i nie tylko. Może wydawać się, że pomieszczenia stworzone z myślą wyłącznie o futurystycznych inspiracjach, będą zimne i nieprzystępne, wręcz bezosobowe, ale wcale tak nie musi być.

Przytulnie, ale i nowocześnie

Często wykorzystuje się pojęcia „przytulny” i „nowoczesny” jako opozycyjne względem siebie. Niemniej, wnętrze urządzone w przytulny sposób nie musi być tradycyjne czy starodawne. Przytulność nie jest związana z ustawieniem całej masy bibelotów na półkach, zawieszeniem w oknach starych firanek z żorżety, czy też z ustawieniem w salonie kanap i ciężkich komór z rzeźbionymi ornamentami. Przytulny dom może być z powodzeniem urządzony w nowoczesny sposób. Błędne jest postrzeganie nowoczesnych wnętrz jako zimnych i nieprzyjaznych dla domowników, jakby żywcem wyjętych z katalogu wnętrzarskiego. Wystarczy w praktyce dodać trochę koloru do jednolitego wnętrza, aby pozostało ono nowoczesne, ale jednocześnie stało się bardziej przytulne. Operowanie oświetleniem również może dać podobne rezultaty w praktyce.

Nowoczesna przytulność wnętrz mieszkalnych

We współczesnych trendach aranżacyjnych coraz częściej dochodzi do swoistego „oswajania” nowoczesnych wnętrz. Nie muszą już być zimne i nijakie, ale mogą nabrać bardziej domowego charakteru.

W zakresie aranżacji pomieszczeń mieszkalnych od pewnego czasu w modzie jest minimalizm, zarówno w formie, jak i w zakresie kolorystyki. Nowoczesne wnętrze powinno być urządzone w prosty sposób, w jednolitej kolorystyce, najlepiej w bieli, czy w szarościach. Można je jednak przełamać chociażby stawiając w pokoju dziennym krwiście czerwone krzesło, albo umieszczając na białej kanapie intensywnie fioletowe poduszki. Będzie to silny, kolorystyczny akcent we wnętrzu, który nada mu przytulnego wyrazu. W ten prosty sposób można ocieplić nowoczesna wnętrza.

Podobnie zadziała puszysty dywan czy narzuta na łóżku w sypialni, albo drewniana podłoga z desek w salonie. W nowoczesnym mieszkaniu można trochę na przekór postawić kanapę o zaokrąglonych kształtach, czy kolorowe zasłony. Tak nadamy swoim wnętrzom bardziej przytulny nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *