materiały

Mozaiki we wnętrzach w formie dekoracyjnej

mozaikaJuż za czasów bizantyjskich chętnie sięgano po mozaiki jako formę dekoracyjną w domach i pałacach. Mozaiki przedstawiały sceny z legend i mitów, czy zwykłych ludzi przy codziennych pracach. Dziś częściej stosowane są po prostu mozaiki dekoracyjne, bez przedstawiania jakiejkolwiek historii za ich pośrednictwem. Mozaiki we wnętrzach najczęściej można spotkać w łazienkach, toaletach albo w pokojach kąpielowych. W obiektach hotelowych czy centrach SPA częstą praktyką jest stosowanie mozaiki na ścianach czy podłodze. Takie elementy wykończenia wnętrz mogą być utrzymane jedynie w kontrastowej kolorystyce, albo też ułożone w geometryczny wzór. Łazienki to jednak nie jedyne miejsce, gdzie można z powodzeniem wykorzystać mozaiki.

Czym jest mozaika?

Właściwie, mozaika jest obrazem lub ornamentem złożonym z różnej wielkości kwadratów ceramicznych, marmurowych, kamiennych czy szklanych. Wizerunki bogów układane z kamieni również określa się mianem mozaiki. Wykorzystywanie mozaiki do aranżacji wnętrz to metoda dekoracyjna znana od wieków. W Bizancjum stosowano bogate mozaiki z barwionej masy szklanej. To właśnie wówczas ornamenty mozaikowe były układane na ścianach we wnętrzach.

mozaika2Nowoczesne mozaiki

Obecnie mozaiki układa się na zespolonych ze sobą taśmach i stelażach, a te przykleja się tak jak normalne płytki na ścianach czy na podłodze. Mozaika może posłużyć do budowania toalety, czy wanny. Oprócz łazienki, mozaikę często układa się na podłodze w przedpokojach i holach, czy w kuchniach, pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami. Z wykorzystaniem mozaiki można tworzyć fantazyjne wzory i formy na ścianach, przy zastosowaniu odpowiednio wyprofilowanych, elastycznych płyt gipsowo-kartonowych. Modułowe panele z mozaiki są gotowe do demontażu i nawet osoba niezaznajomiona z wykańczaniem wnętrz nie będzie miała problemów z kładzeniem tego typu płytek.
Pomiędzy poszczególnymi elementami mozaiki kładzie się fugę w odpowiednim kolorze, aby stworzyć jednolitą powierzchnię wykończenia ścian i podłogi.

W salonach SPA czy centrach odnowy biologicznej i w grotach solnych ławki dla pacjentów i klientów również układa się z dekoracyjnej mozaiki w różnym kolorze, najczęściej odcieniach niebieskiego i beżowego. Mozaiką wykłada się baseny, wnętrze prysznica, czy też ramy luster.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *