Marinizm kojarzony jest z morzem, kulturą żeglarzy i marynarzy. Kolorystyka marynistycznych aranżacji jest rodem wzięta ze statków i żaglowców. Połączenie koloru niebieskiego z bielą jest typowo marynistyczne. Najczęściej marynistyczne dodatki umieszcza się w łazienkach, ale dekoratorzy przekonują, że miłośnicy żeglowania, morza i wszystkiego, co z nim związane, śmiało mogą je umieszczać także i w innych pomieszczeniach domowych, tworząc świetne kompozycje, przykuwające uwagę. Tak samo dobrze marynistyczny styl sprawdzi się w pokojach dziecięcych, kąpielowych, w toaletach, w salonie, czy nawet w sypialni. Nie należy jednak dążyć do umieszczenia w danym pokoju wszystkich marynistycznych dodatków, jakie wpadną nam w ręce.
Biel przełamana kolorem niebieskim
Wnętrza w stylu marynistycznym są jasne i przestronne. Nawet tam, gdzie nie mamy okien i dopływu naturalnego światła słonecznego, taki styl aranżacji sprawdzi się doskonale i sprawi, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze, niż jest w rzeczywistości. Biel powinna być kolorem dominującym w stylizacjach marynistycznych. Może być połączona z bielą antyczną czy delikatnymi szarościami, które dają efekt postarzenia np. mebli czy ścian.
Na białym tle mogą dopiero pojawiać się akcenty w kolorze niebieskim – od błękitu, po granat. Najbardziej znanym połączeniem w aranżacjach marynistycznych jest kontrast pomiędzy bielą a intensywnym kolorem niebieskim. Wypada ona znakomicie.
Ramki przywodzące na myśl piracką łajbę, półeczki czy skrzyneczki na drobiazgi wykonane z postarzanego drewna, ozdobione muszlami, linami marynarskimi i niebieską farbą, wiosła, ryby z drewna, kotwice i koła sterów, to wszystko dodatki, jakie możemy umieszczać we wnętrzach w stylu marynistycznym. Oczywiście, są to tylko przykłady takich dodatków. Równie dobrze marynistyczny styl będą kreować naturalne tkaniny i materiały – płótno, drewno czy ratan, niekoniecznie w biało-niebieskiej kolorystyce. W łazience możemy umieścić ręczniki w biało–niebieskie paski, a na ścianach w salonie położyć taką tapetę. Modele żaglowców na komodzie, stolik kawowy stylizowany na skrzynię ze statku rybackiego, czy też wiklinowe fotele, to kolejne propozycje do kreowania marynistycznych wnętrz.