projekty

Marynistyczne dodatki we wnętrzach

marinaMarinizm kojarzony jest z morzem, kulturą żeglarzy i marynarzy. Kolorystyka marynistycznych aranżacji jest rodem wzięta ze statków i żaglowców. Połączenie koloru niebieskiego z bielą jest typowo marynistyczne. Najczęściej marynistyczne dodatki umieszcza się w łazienkach, ale dekoratorzy przekonują, że miłośnicy żeglowania, morza i wszystkiego, co z nim związane, śmiało mogą je umieszczać także i w innych pomieszczeniach domowych, tworząc świetne kompozycje, przykuwające uwagę. Tak samo dobrze marynistyczny styl sprawdzi się w pokojach dziecięcych, kąpielowych, w toaletach, w salonie, czy nawet w sypialni. Nie należy jednak dążyć do umieszczenia w danym pokoju wszystkich marynistycznych dodatków, jakie wpadną nam w ręce.

Biel przełamana kolorem niebieskim

Wnętrza w stylu marynistycznym są jasne i przestronne. Nawet tam, gdzie nie mamy okien i dopływu naturalnego światła słonecznego, taki styl aranżacji sprawdzi się doskonale i sprawi, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze, niż jest w rzeczywistości. Biel powinna być kolorem dominującym w stylizacjach marynistycznych. Może być połączona z bielą antyczną czy delikatnymi szarościami, które dają efekt postarzenia np. mebli czy ścian.

Na białym tle mogą dopiero pojawiać się akcenty w kolorze niebieskim – od błękitu, po granat. Najbardziej znanym połączeniem w aranżacjach marynistycznych jest kontrast pomiędzy bielą a intensywnym kolorem niebieskim. Wypada ona znakomicie.

marina1Jakie dodatki?

Ramki przywodzące na myśl piracką łajbę, półeczki czy skrzyneczki na drobiazgi wykonane z postarzanego drewna, ozdobione muszlami, linami marynarskimi i niebieską farbą, wiosła, ryby z drewna, kotwice i koła sterów, to wszystko dodatki, jakie możemy umieszczać we wnętrzach w stylu marynistycznym. Oczywiście, są to tylko przykłady takich dodatków. Równie dobrze marynistyczny styl będą kreować naturalne tkaniny i materiały – płótno, drewno czy ratan, niekoniecznie w biało-niebieskiej kolorystyce. W łazience możemy umieścić ręczniki w biało–niebieskie paski, a na ścianach w salonie położyć taką tapetę. Modele żaglowców na komodzie, stolik kawowy stylizowany na skrzynię ze statku rybackiego, czy też wiklinowe fotele, to kolejne propozycje do kreowania marynistycznych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *