projekty

Łazienka w stylu retro

retroStyl retro najczęściej zaznacza się w przestrzeniach dużych salonów i pokojów dziennych. Niemniej jednak, miłośnicy dawnego stylu aranżowania wnętrz, mogą z powodzeniem w ten sam sposób udekorować swoją łazienkę. Wystarczy kilka prostych chwytów dekoratorskich, aby ze zwyczajnego pomieszczenia stworzyć toaletę godną stylu retro. Jak tego dokonać?

Luksus w tradycyjnym wydaniu

Stylowy dom wymaga tego, aby każde pomieszczenie współgrało ze sobą pod względem dekoracyjnym. Jeśli pokoje w naszym domu nacechowane są epoką lat dwudziestolecia międzywojennego, to styl retro powinien również obowiązywać w kuchni czy w łazience. Nie trzeba odrestaurowywać starej armatury, czy instalować w domu tarę do prania, ale można korzystając ze współczesnych elementów ceramiki sanitarnej i armatury łazienkowej, stworzyć w łazience klimat retro.

Wystarczy sięgnąć po armaturę stylizowaną na lata międzywojenne. Koniecznie w łazience urządzonej w takim właśnie stylu powinna się znaleźć wanna, najlepiej bez plastikowej obudowy, która jest znakiem naszych czasów. Fantazyjne, miedziane lub srebrne nogi wanny w tradycyjnym, opływowym kształcie, będą wyglądały w takiej łazience rewelacyjnie. Warto dobrać do wanny tradycyjny kran z dwoma kurkami w stylu retro.

Bateria powinna być trzyotworowa i dopasowana kształtem do stylu łazienki. Można również zamontować nad wanną chromowaną deszczownicę, w podobnym klimacie. Nad wanną możemy zawiesić baldachim z nieprzemakalnego materiału, lub kotarę na zwykłych szelkach powieszonych wokół metalowej konstrukcji nad wanną.

W łazience w stylu retro nie ma miejsca na nowoczesne brodziki i kabiny prysznicowe z elektronicznym panelem prysznicowym.

retro2Ceramika sanitarna

Umywalka w łazience w stylu retro nie może być zabudowana. Powinna to być umieszczona na ceramicznej noce umywalka, a kanciastych kształtach. Nie może też być ona zbyt nowocześnie wykonana, a więc wszelkie umywalki w kształcie prostokątów lub kwadratów odpadają.

Podobnie jest z toaletą, jeśli i ona ma znaleźć się w naszej łazience. Nad umywalką powinniśmy umieścić duże lustro, być może w drewnianej oprawie, które nada szczególny, ciepły charakter temu wnętrzu.

Ściany łazienki

Koniecznie łazienka w stylu retro powinna być wykończona płytkami, najlepiej w standardowym, białym kolorze. Ciekawy efekt wizualny, jak najbardziej pasujący do stylu retro, uzyskamy łącząc białe i czarne kafelki, na kształt szachownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *