projekty

Japońskie inspiracje w projektowaniu wnętrz

Projekty aranżacji wnętrz inspirowane kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni odznaczają się przede wszystkim minimalizmem, prostotą formy i precyzją wykonania. Proste, czytelne linie, foremne kształty, funkcjonalność poszczególnych elementów wykończenia wnętrza i ich trwałość świadczy o tym, że aranżacja zainspirowana została duchem Japonii. Kolorystyka podobnych wnętrz koresponduje z neutralną paletą barw, dzięki czemu można osiągnąć harmonijny spokój i wytworzyć atmosferę bezpieczeństwa w domu.

japonMinimalizm i funkcjonalność

Meble w aranżacjach w stylu japońskim są wykonane z naturalnych materiałów, głównie z drewna, ale nie tylko. Współczesny minimalizm japoński znajduje się na styku tradycji i międzynarodowych wpływów, jakich obecnie w tym dalekim kraju nie brakuje. Styl japoński pomimo, a może właśnie dzięki prostocie, zachwyca. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy, dlatego też całe pomieszczenie ma spójny wyraz. Oszczędne dekoracje, zwykle w formie pewnego motywu kolorystycznego, cieszą się dużym zainteresowaniem tak wśród użytkowników, jak i samych projektantów.

Wolna przestrzeń w pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu japońskim ma umożliwiać skupianie energii i oddawanie się medytacjom. Zgodnie z tym przesłaniem, ilość przedmiotów w domu powinna ograniczać się do niezbędnego minimum, a wyposażenie powinno cechować się skromnością prostotą.

Egzotyka japońska

Daleki Wschód, a w szczególności Japonia, kojarzy nam się z egzotyką, ale to, co dla europejczyków rzeczywiście jest egzotyczne, dla Japończyków wiąże się z wielowiekową tradycją i sztuką. Sztuka japońska potrafi przenieść odbiorcę w świat tajemniczości i subtelnego piękna, gdzie wszystko jest delikatne, ulotne, ale i doskonałe. Projektując wnętrza w stylu japońskim nie wystarczy wykorzystać w nich motyw kwitnącej wiśni, aby widoczne było nawiązanie do Japonii. Trzeba zastanowić się nad umiejętnym operowaniem fakturą, formą i strukturą materiału.

Perfekcyjne aranżacje wnętrz, które zaskakują nieco konsekwencją w sposobie nadawania kształtów poszczególnym elementom wykończeniowych, są typowo japońskie. Stonowana kolorystyka, jedynie z jednym akcentem kolorystycznym, wpasowuje się w wiele innych stylizacji, tak więc nawiązania do sztuki japońskiej można poszukiwać również w typowo nowoczesnych stylizacjach wnętrz. Czy i w Twoim wnętrzu może zakwitnąć kwiat wiśni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *