projekty

Jakie kolory pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia?

Małe mieszkanie, na przykład kawalerkę, trudno urządzić w taki sposób, aby była funkcjonalna, modna, estetyczna, a na dodatek wydawała się bardziej przestronna, niż jest w rzeczywistości. Niewielkie pomieszczenia wymagają szczególnej troski przy doborze koloru ścian, sufitu i podłogi, bowiem to od niego zależy, czy wnętrze będzie nas przytłaczało, czy też zapewni swobodę ruchu. Małe pokoje można pomalować w taki sposób, aby wydawały się przestronne, wystarczy dobrać odpowiednią kolorystykę wnętrza.

Jasne kolory pożądane

Nawet jeśli w modzie w aranżacjach wnętrz są ciemne barwy, nie powinniśmy ich stosować w małych mieszkaniach. Takie pomieszczenia wydają się być mniejsze, niż w rzeczywistości wskazuje na to ich metraż. Jasne kolory na ścianach i podłodze sprawią zaś, że pokój wyda się większy. Ciemne kolory wywołają odwrotny, mało pożądany przez dekoratorów, skutek.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów w małych wnętrzach można optycznie zmienić wymiary pomieszczenia. Jasne kolory nadają pomieszczeniom blasku, ale nie jest to równoznaczne z koniecznością malowania ścian i sufitu wyłącznie na biały kolor. Nawet lepszy efekt nadadzą modne kolory natury, chociażby popielaty czy złamana biel. Ciemniejszy odcienie można stosować tylko w ograniczonym zakresie, aby dodać pomieszczeniom głębi tam, gdzie jej nie ma.

Gra odcieni

Profesjonalni dekoratorzy wnętrz nawet z ciemnej, małej kawalerki potrafią stworzyć przestronne mieszkanie dla singla lub pary. Wiedzą bowiem, jak zestawiać ze sobą kolory, aby pomieszczenie wydawało się większe. Niepożądane w przypadku małych mieszkań są ostre kontrasty, np. czerwieni i zieleni, czy czerni z kolorem niebieskim. Najlepiej na potrzeby takich mieszkań wybierać kolory harmonizujące ze sobą, pokrewne. Wtedy stworzymy spokojny wystrój wnętrza, który będzie znakomitym tłem do wszelkiego rodzaju dodatków.

Można malować ściany na różne odcienie tego samego koloru, dzięki czemu uzyskamy ciekawszą stylizację naszego wnętrza. Nie będzie ono wyglądało jak sterylny pokój w szpitalu czy w hotelu. Kupując meble do małego mieszkania również pamiętajmy o zasadzie, że ciemne kolory w takich miejscach jedynie pomniejszają wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *