meble,projekty

Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

pokój dzieckaPokój dziecięcy musi być funkcjonalny, estetyczny i podobać się przede wszystkim dziecku. Rzecz jasna, inna aranżacja będzie odpowiednia, jeśli mamy w domu niemowlę, przedszkolaka, ucznia, czy nastolatka. Trzeba zmieniać aranżację pokoju zgodnie z dorastaniem naszego dziecka i zmianą jego gustu, choć rzecz jasna nie nazbyt często. Jak optymalnie zaprojektować pokój dla malucha, który dopiero ma przyjść na świat?

Róż czy błękit?

Najczęściej właśnie taki wybór podejmują co najwyżej młodzi rodzice, przygotowujący pokój dla mającego przyjść na świat dziecka. Róż oczywiście przeznaczony jest dla małej królewny, zaś kolor niebieski dla małego królewicza. Takie stereotypowe przyporządkowanie płciom kolorystyki jest powszechne, choć często rodzi wiele problemów, zwłaszcza, gdy na świat przychodzi nie wyczekiwana dziewczynka, ale chłopiec. Wielu lekarzy nie podaje płci dziecka do momentu, gdy nie są w 100% pewni tego, jaka ona właściwie jest. Jednakże bywają też zwykłe, ludzkie pomyłki. W wyniku tego do świeżo urządzonego pokoju w kolorze różowym wprowadza się mały chłopiec. Znacznie łatwiej jest, jeśli do niebieskiego pokoju wprowadza się jednak dziewczynka.

Można wybrnąć z takiej sytuacji obronną ręką, urządzając pokoik dziecięcy w neutralnej kolorystyce – bieli, beżach, brązach, czy kolorze zielonym. Tak naprawdę, dla dziecka w pierwszym roku życia niewielkie znaczenie będzie miało to, jaki kolor będą miały ściany jego pokoju. Jeśli już chcemy sprawić mu przyjemność, na ścianach powinniśmy położyć tapety w żywych, ostrych kolorach, które dziecko zacznie zauważać i odróżniać już w pierwszych miesiącach swojego życia. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie jednej ściany w żywej kolorystyce, a pozostałych – w spokojnych, pastelowych barwach, gwarantujących wyciszenie dziecka.

ursinho_2294035Wyposażenie pokoju dziecięcego

W dziecięcym pokoju musi znaleźć się miejsce na łóżeczko ze szczebelkami, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Najlepiej wybrać łóżeczko perspektywicznie – nie na kilka miesięcy, ale na kilka lat. Powinien to być solidny mebel, który posłuży zarówno niemowlęciu, jak i większemu dziecku lub przedszkolakowi. Dobrym wyborem będzie łóżeczko w wymiarze 70×140 cm, które wraz z rozwojem dziecka można będzie bez trudu przerobić na tapczanik.

Poza tym, w pokoju dziecka musimy mieć miejsce na szafę na ubrania, regał na zabawki, komodę z przewijakiem czy stojak na wanienkę. Przyda się mały, bezpieczny stolik z zaokrąglonymi rogami, który w późniejszym czasie posłuży dziecku do rysowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *