Dobrze wyważone proporcje, proste, czyste linie, geometryczne kształty, monochromatyczność – tak można w skrócie opisać styl minimalistyczny we wnętrzach. Sprzyja odpoczynkowi w zaciszu własnego domu i jest bardzo estetycznym sposobem na wykończenie wnętrz w domu prywatnym, jak i w biurze czy innym budynku użyteczności. Minimalizm wbrew pozorom nie musi być nudny i sprawiać wrażenie sterylności. Można go złagodzić stosując piękne, ale proste dodatki. Należy znaleźć właściwy, złoty środek pomiędzy główną, minimalistyczną ideą, a stosowanymi w aranżacji elementami dekoracyjnymi, których celem jest „ocieplenie” danego wnętrza.
Funkcjonalność wnętrz
Minimalistyczne aranżacje sprzyjają zwiększeniu funkcjonalności domu prywatnego. Nie ma tu zbędnych sprzętów i elementów dekoracyjnych, które burzyłyby ergonomię kolejnych pomieszczeń. Wszystkie meble i sprzęty zestawione są ze sobą w idealnej harmonii, w taki sposób, aby wygodnie było z nich korzystać. Przestrzenie robocze powinny być jasne i posiadać szerokie blaty lub stoły, umożliwiające na przykład wygodne gotowanie czy urządzanie przyjęć.
Duże wnętrza w minimalistycznym stylu można przedzielić stosując proste kształty, np. wyspy kuchennej.
Kolorystyka
Niekoniecznie minimalizm musi oznaczać stosowanie wyłącznie koloru białego i odcieni szarości we wnętrzach. Minimalistyczne mogą być również pastele, które nie są przytłaczające i powodują, że wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości. W takich wnętrzach najlepiej stosować jasne meble, bowiem ciemne fronty meblowe, na dodatek rzeźbione lub zdobione w inny sposób, są zbyt ciężkie w wyrazie, a więc na pewno nie będą pasowały do nowoczesnych aranżacji. Lekkie meble wykonane z jasnego drewna lub płyt MDF będą sprawiały najlepsze wrażenie w minimalistycznych wnętrzach. Najlepiej, aby nie posiadały żadnych klamek i uchwytów, albo aby były one proste i foremne.
Proste meble tapicerowane w kolorze stalowym lub popielatym będą stanowiły świetne dopełnienie wnętrza w stylu minimalistycznym. Nie dodaje się do nich dużych poduszek czy zagłówków o fantazyjnym kształcie.
Dodanie do monochromatycznych pod względem kolorystyki wnętrz mocnych dodatków – w kolorze czerwonym, żółtym, czy fioletowym, pozwoli uzyskać efektowne zestawienie.
Okna i doświetlenie
Sztuczne światło w minimalistycznych wnętrzach powinno być dyskretne. Stosuje się przy tym w praktyce albo panele świetlne na suficie, albo duże lampy stojące, z prostymi kloszami lub abażurami. Najlepiej, aby w domu minimalistycznym było dużo okien i przeszkleń, umożliwiających stały dostęp do naturalnego, dziennego oświetlenia.
minimalizm nigdy nie jest nudny … mniej znaczy więcej 😉
Pingback: Czarno-białe inspiracje | architekt-wnetrz.info
Pingback: Jak urządzić małą kuchnię? | architekt-wnetrz.info
Pingback: Bibeloty – kicz czy element aranżacji? | architekt-wnetrz.info