projekty

Jak zaaranżować bezpieczny pokój zabaw dla dzieci?

Pokój dla dziecka powinien być estetyczny, ale nade wszystko bezpieczny dla malucha. Podobnie jest w przypadku pokoju zabaw – bawialni, którą możemy zaaranżować w wolnym pokoju, albo na przykład na strychu. Jeśli mamy duży dom, zagospodarowanie jednego pomieszczenia na pokój zabaw dla dzieci to świetny pomysł. Pytanie tylko, co właściwie powinno się w nim znaleźć, aby pokój był bezpieczny dla najmłodszych użytkowników?

Podłoga i ściany

szkoła-bloki_19-128623Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, dlatego też warto o tym pomyśleć urządzając pokój zabaw. Wygodnie i bezpiecznie byłoby dziecku na dywanie, ale jeśli będzie miał on długie włosie, nie będzie możliwości pobawić się na nim autkami czy poukładać klocki lego. Wtedy lepiej sprawdzą się panele podłogowe albo parkiet. Najlepiej, aby pod deskami znalazło się ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki termiczne podczas zabawy bezpośrednio na podłodze. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykładzina. Jeśli jednak nasze dziecko ma jakąkolwiek alergię, zrezygnujmy z dywanów i wykładzin dywanowych, na rzecz chociażby paneli, które łatwiej też utrzymać w czystości.

Ściany w sali zabaw dla dzieci można pomalować na dowolny kolor, najlepiej farbą zmywalną. Nie będzie wówczas problemu, jeśli dziecko w ferworze zabawy pomaluje kredkami czy farbami ścianę, nic wielkiego się nie stanie. Dolną część ściany można ewentualnie wyłożyć miękką pianką, która zamortyzuje upadki dziecka. Dostępne w sklepach są puzzle piankowe, które idealnie się do tego celu nadają.

Nie zapominajmy, aby okna znajdujące się w pokoju dziecka miały zamontowane w zamkach klamki, które udaremnią wszelkie próby ich otwarcia przez małe dziecko.

Bezpieczne sprzęty

W sali zabaw powinno się zainstalować wyłącznie bezpieczne sprzęty – krzesła i stoły dostosowane do wzrostu i wieku dzieci, regały na zabawki przymocowane do ściany i podłogi czy pudła na zabawki o bezpiecznych, zaokrąglonych rogach. Wszystkie ciężkie sprzęty – szaf, szafki, komody itp. muszą być na stałe przymocowane do podłoża. Dzięki temu zlikwidujemy niebezpieczeństwo, że taki mebel mógłby się przewrócić na dziecko. Klamki czy gałki od mebli muszą być okrągłe lub owalne, aby dziecko nie mogło sobie rozciąć skóry czy nabić poważnego guza.
Pokój zabaw dla dziecka powinien być kolorowy, urządzony w fantazyjny sposób, ale jednocześnie w pełni bezpieczny, aby dziecko nie mogło sobie w nim zrobić krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *