projekty

Jak urządzić małą łazienkę?

Minimalistyczne łazienki w mieszkaniach blokowych stwarzają bardzo duże problemy w ich urządzaniu. To prawdziwe wyzwanie dla profesjonalnych architektów wnętrz, ponieważ muszą na małej, kilkumetrowej powierzchni, zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty dla domowników. Często też w łazience musi mieć swoje miejsce toaleta. Dlatego też niewiele wolnej przestrzeni pozostaje w mieszkaniowej łazience na zmieszczenie prysznica, wanny, bidetu, pisuaru, umywalki i mebli. Na ogół również właśnie w łazience stawiana jest pralka. Jak pomieścić na kilku metrach kwadratowych te wszystkie sprzęty i elementy wyposażenia, a jednocześnie nie zagracić łazienki? Jak stworzyć przestrzeń funkcjonalną i niepozbawioną estetyki?

Tylko niezbędne sprzęty

łazienkaNie można za wszelką cenę dążyć do tego, aby zmieścić w łazience wszystkie sprzęty, jakie przeznaczone są do takiego pomieszczenia. W łazience wcale nie musi znaleźć się bidet czy pisuar, skoro mamy ograniczoną powierzchnię, a duże potrzeby w zakresie pomieszczenia na niej dużej ilości sprzętów i elementów wyposażenia. Jeśli już koniecznie musimy mieć bidet, można wykorzystać specjalną nakładkę sedesową i połączyć funkcję ubikacji z funkcją bidetu.

W małej łazience, jeśli to możliwe, nie powinna znajdować się pralka. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki w kuchni, czy w oddzielnym pomieszczeniu przeznaczonym na pralnię, np. w piwnicy budynku wielorodzinnego. W przypadku, gdy kuchnia jest zbyt mała na to, aby jeszcze umieścić w niej pralkę, możemy w łazience wykorzystać super wąską pralkę, o głębokości zaledwie 40 cm. Nie oznacza to jednocześnie, że taka pralka będzie miała mniejszą pojemność niż standardowa.

Kluczowe dla aranżowania łazienki w mieszkaniu blokowym, będzie wybranie, czy chcemy mieć w niej prysznic czy wannę. Wanna sprzyja komfortowemu wypoczynkowi po ciężkim dniu, ale prysznic jest bardziej funkcjonalny i mniejszy, co ma niebagatelne znaczenie w urządzaniu łazienki. Można połączyć obie funkcje – wanny i prysznica, kupując do naszej łazienki wannę z parawanem prysznicowym lub umieszczając część wanny we wnęce w łazience, którą można odgrodzić od pozostałej przestrzeni np. ścianką z luksferów. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce, ale nadal będziemy mieli w łazience i wannę i prysznic.

Jasne barwy

Mała łazienka nie może być wyłożona ciemnymi płytkami, ponieważ wówczas będzie się ona wydawała mniejsza, niż jest w rzeczywistości. Lepiej będzie położyć na ścianach jasne, duże płytki. Konieczne jest też zawieszenie na ścianie lustra i dodatkowego, punktowego oświetlenia. Lustro optycznie powiększy łazienkę, a ponadto jest ważnym, użytecznym elementem wyposażenia tego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *