projekty

Jak urządzić małą kuchnię?

W mieszkaniach blokowych najczęściej nie możemy liczyć na duże pomieszczenie przeznaczone na kuchnię. Na ogół jest ona mała i nieustawna. Wąskie kuchnie z oknem na końcu pomieszczenia są trudne w aranżacji, zwłaszcza, jeśli chcemy w naszej kuchni zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. W jaki sposób najbardziej optymalnie urządzić małą kuchnię?

kichen_2898510 Jakie sprzęty niezbędne?

Przed przystąpieniem do urządzania niewielkiej kuchni powinniśmy określić, jakie sprzęty muszą się bezwzględnie w niej znaleźć. Jeśli to możliwe, usuńmy z ciągu szafek i sprzętów kuchennych pralkę, którą możemy umieścić w łazience. W kuchni rzecz jasna musimy zmieścić kuchnię gazową lub elektryczną, piecyk, lodówkę czy zmywarkę, która coraz częściej staje się elementarnym wyposażeniem każdej polskiej kuchni. Dodatkowo, miłośnicy kawy na pewno będą chcieli zmieścić w kuchni kawiarkę lub ekspres. Takie sprzęty również będą wymagały uwzględnienia przy urządzaniu niewielkiej kuchni. W tym pomieszczeniu bezwzględnie musi znaleźć się blat roboczy i zlew, ale niekoniecznie np. lodówka, którą możemy ustawić poza kuchnią, np. w przedpokoju przy kuchni, jeśli tylko jest tam wystarczająco dużo miejsca. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo przestrzeni w samej kuchni. Jeśli w kuchni ma stanąć zmywarka, wybierzmy możliwie wąski model urządzenia i do tego jednokomorowy zlew.

kuchnia_2471796Przytulnie i funkcjonalnie

Małe kuchnie w mieszkaniach w blokach mają najczęściej to do siebie, że są niewielkich rozmiarów, ale może przez to mogą być bardzo przytulnym pomieszczeniem, w którym chętnie będziemy spędzać czas – nie tylko na gotowaniu czy spożywaniu posiłków, ale również i przy przyjmowaniu gości czy spędzaniu miłego wieczoru w gronie rodzinnym.

Jeśli chcemy urządzić małą kuchnię tak, aby stała się miejscem przytulnym, ale jednocześnie funkcjonalnym, powinniśmy postawić na minimalizm. Jasne kolory we wnętrzach o niewielkich wymiarach świetnie się sprawdzają i nie ograniczają niewielkiej przestrzeni. Przy usytuowaniu poszczególnych sprzętów kuchennych weźmy pod uwagę zasady ergonomii, aby kuchnia spełniała wszystkie nasze oczekiwania.

Nie tylko ściany i sufit, ale i podłoga w małej kuchni powinna być utrzymana w jasnym kolorze. Kategorycznie należy też unikać nadmiernej dekoracji w małych kuchniach, która tylko przytłoczy to pomieszczenie. Zintegrowania różnych stref w kuchni – gotowania, zmywania, przygotowywania posiłków i przechowywania żywności oraz ich zintegrowanie ze sobą to konieczność w przypadku ograniczonej przestrzeni kuchennej.

W małych kuchniach świetnie sprawdzają się szafki i stoliki na kółkach, chowane blaty i schowki pod stołami, czy szafki cargo, mogące pomieścić w sobie bardzo dużo rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *