projekty

Jak kreować przestrzenne wnętrza?

wnętrze_2887858Małe mieszkania muszą być urządzane w bardzo umiejętny sposób, aby możliwe było wykreowanie w nich większej przestrzeni, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Nie jest to kwestia prosta. Należy znać zasady urządzania takich wnętrz, żeby wiedzieć, jak operować kolorami czy elementami wyposażenia mieszkania, w celu uzyskania pożądanych rezultatów.

Kolorystyka najważniejsza

W ciemnym przedpokoju, sypialni, czy korytarzu, należy wykorzystać do aranżacji ścian, podłóg i sufitu, jasną kolorystykę. Dzięki temu pomieszczenia te wydadzą się znacznie bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości. Jasna podłoga, z dużych kafli ceramicznych, albo z jasnych paneli podłogowych nada przestrzenność danym pomieszczeniom. Warto korzystać z jasnej palety barw przy urządzaniu małych mieszkań, przede wszystkim kawalerek, gdzie powierzchnia mieszkania jest najmniejsza.

Doświetlenie

W domach jednorodzinnych kreowanie przestrzennego wnętrza polegać będzie nie tylko na wykorzystaniu jasnych kolorów ścian, podłóg i sufitów, czy mebli i innych dodatków, ale też na zastosowaniu w odpowiednich miejscach okien. Doświetlone światłem słonecznym pokoje są od razu bardziej przestronne. Duże okna w salonie, sięgające od podłogi niemalże po sufit dają wrażenie przestrzenności. Wydają się wyższe i większe niż w rzeczywistości, a więc założony efekt zostaje osiągnięty. W holach czy korytarzach można dodatkowo zdecydować się na zastosowanie przeszkleń i świetlików przy stropie, które dadzą takie same efekty, jak duże okna.

Co ciekawe, stosując duże powierzchnie przeszkleń w naszym domu stanie się on bardziej energooszczędny, o ile okna znajdą się po południowej stronie naszego domu. Okna będą skupiały na sobie promienie słoneczne powodując, że w domu będzie po prostu cieplej.

Ciężkie meble, ze żłobieniami i rzeźbieniami, ciemna podłoga i ściany, dodatki w ciemnych kolorach powodują, że wnętrza są mniej przestrzenne, ale bardziej przytulne. Można stosować ciemniejszą kolorystykę w aranżacjach wnętrz dużych. Dobry efekt aranżacyjny uzyskamy, jeśli do białych ścian i jasnych podłóg dodamy elementy wyposażenia wnętrz w zdecydowanym kolorze, choćby czerni, która jednak nie powinna przeważać w aranżacji, aby pokój nie wydawał się mało przestrzenny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *