projekty

Inspiracje skandynawskie we wnętrzach

Skandynawski styl w aranżacji wnętrz najczęściej kojarzy się z zamiłowaniem do prostoty, minimalizmu i białej kolorystyki. Proste, wręcz surowe białe ściany w każdym pomieszczeniu i dodatki w desenie przywodzące na myśl Norwegię, Finlandię czy Szwecję, to jednak nie jedyny sposób, aby w naszym domu przywołać skandynawskie inspiracje. Śmiało możemy operować wzorem i kolorystyką, nie zatracając przy tym skandynawskiego klimatu w naszych wnętrzach domu lub mieszkania. Skandynawowie, o czym wielu z nas nie wie, są mistrzami w łączeniu różnych, z pozoru w ogóle nie pasujących do siebie motywów. Dlatego możemy popuścić wodzę fantazji w dekorowaniu wnętrz w skandynawskim stylu.

Modnie i oryginalnie

skandynawskieDodatkowo, warto powiedzieć, że wzorzyste elementy dekoracyjne, w kółka, paski, czy w kwiaty i wzory geometryczne, są obecnie bardzo modnym trendem, nie tylko w aranżacjach wnętrz. Tworząc więc skandynawski salon można za jednym razem doskonale wpisać się w panujące trendy w modzie i w architekturze wnętrz.

Wzorzyste elementy dekoracyjne, takie jak poduszki, narzuty, tapicerka kanapy czy foteli, będą świetnie prezentowały się na jednolicie białym tle ścian. Wybierając wzorzyste tapety na ściany pamiętajmy, że mamy dużą dowolność w łączeniu ze sobą wzorów. Kratka z kwiatami będzie wyglądała doskonale. Wbrew pozorom, takie desenie nie będą się ze sobą „gryźć”. Biel nie musi być dominującym kolorem w skandynawskich aranżacjach wnętrz. Może stanowić dodatek, aczkolwiek bardzo istotny i wyraźnie widoczny. Na przykład, biała kanapa postawiona w pokoju o wzorzystych ścianach będzie silnym elementem dekoracyjnym, pomimo zdawałoby się neutralnej kolorystyki.

Tylko dla osób odważnych

Skandynawskie trendy w architekturze i aranżacjach wnętrz nie są przeznaczone dla wszystkich, bez wyjątku. Bogate pod względem deseni małe pomieszczenia mogą mieć przytłaczający charakter. Lepiej takie stylizacje będą prezentowały się w dużych pokojach, przede wszystkim w salonach, w których jest duży dopływ naturalnego światła słonecznego. Również w sypialni pomalowanej na biało, z deskami na podłodze i wzorzystą narzutą na łóżko można poczuć się jak w Norwegii czy w dalekiej, północnej Finlandii.

Surowość skandynawskich trendów może zostać ugładzona dzięki pełnym kolorów deseniom, często połączonym ze sobą z pozoru w szalony, przypadkowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *