Wyrafinowane, eleganckie, luksusowe – tak często określane są wnętrza zaprojektowane z wykorzystaniem dwóch przeciwstawnych kolorów – bieli i czerni. Takie wnętrza mają minimalistyczny charakter, są wręcz surowe, ale przy umiejętnym doborze dodatków i stylistyki meblowej można nawet przy czarno-białych inspiracjach aranżacyjnych stworzyć przytulne wnętrze mieszkalne.
Wyczucie i dobry balans
Biel i czerń świetnie harmonizują wnętrza, ale trzeba mieć ogromną wiedzę w zakresie dekorowania wnętrz i wyczucie dobrego smaku, aby taka aranżacja wyglądała oryginalnie, a nie tanio czy kiczowato.
W zasadzie nie istnieją ograniczenia co do możliwości zastosowania kontrastowych, czarno-białych aranżacji we wnętrzach mieszkalnych. Tak samo dobrze będą one wyglądały w kuchniach i łazienkach, jak w holach, salonach czy w sypialniach. Dekorowanie wnętrz w bieli i czerni daje im ponadczasowy charakter. Tak samo dobrze te wnętrza wyglądałyby 20-30 lat temu, jak i za 10-20 lat.
Najczęstszym sposobem na zastosowanie czerni i bieli we wnętrzach, jest ułożenie podłogi w formie szachownicy z czarnymi i białymi polami, ale nie jest to jedyny sposób wykorzystania tego minimalistycznego trendu w dekorowaniu wnętrz. Białe meble wyglądają we wnętrzach lekko i delikatnie, a takie ich cechy zostaną podkreślone jedną czarną ścianą, czy czarną kanapą lub kompletem wypoczynkowym. Czarna tapicerka jest też bardziej praktyczna w zastosowaniu niż biała, która szybko się brudzi.
Czarno-białe inspiracje we wnętrzach będą wyglądały doskonale, jeśli kolor biały potraktujemy jako bazę w aranżacji. Drugi z kolorów powinien przejawiać się w dodatkach, a ich ilość nie powinna być zbyt duża.
Akcent kolorystyczny
Jeśli wnętrza utrzymane w czarno-białej kolorystyczne zostaną urozmaicone innym kolorem, np. fioletem czy kolorem żółtym, nabiorą zdecydowanego charakteru. Mocne kolory, takie jak turkus, fiolet, pomarańcz, czy czerwień świetnie komponują się z czarno-białą szachownicą. W ten sposób możemy „przemycić” do projektowanych wnętrz elementy nadające im przytulnego charakteru.
Dwubarwna aranżacja będzie wyglądała jeszcze bardziej szlachetnie, jeśli dodamy do niej dodatki w odcieniach szarości. Nie kłócą się one z ogólnym zamysłem w dekorowaniu wnętrz czarno-białych, choć na pewno urozmaicają je.
Pingback: Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach? | architekt-wnetrz.info