meble

Bibeloty – kicz czy element aranżacji?

Wielu z nas nie potrafi rozstać się z zakupionymi przedmiotami, choć niekoniecznie pasują one do aranżacji danego pomieszczenia. Gromadzimy bezużyteczne ozdoby i bibeloty całymi latami, od pokoleń, przez co nasze domy i mieszkania zaczynają przypominać skład gratów. Niemniej jednak, niektóre bibeloty z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia interesującej aranżacji. W jaki sposób?

Nowoczesność kontra tradycja

658px-BibelotyPrzechowywane w naszych domach bibeloty zwykle mają sentymentalny charakter. Są to pamiątki z naszych zagranicznych i krajowych wojaży, prezenty od bliskich, czy odziedziczone po dziadkach przedmioty, niekoniecznie dużej wartości jednostkowej. Nie chcemy się ich pozbywać, ale też nie chcemy ich wystawiać na widok publiczny na komodach czy półkach w salonach i pokojach dziennych. Tymczasem, współczesny design bynajmniej nie wyklucza wykorzystania bibelotów jako elementów aranżacji. Ważne jest, aby były unikalne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Stare przedmioty dzięki temu mogą uzyskać swoje drugie „życie”.

Nowoczesne aranżacje wnętrz niekoniecznie muszą przypominać sterylne pomieszczenia biurowe, czy wręcz szpitalne. Proste linie, duże powierzchnie mebli i minimalizm to tylko jeden ze sposobów nowoczesnego aranżowania pomieszczeń. Design bazujący na polerowanych, pełnych blasku, doskonałych formach i liniach odchodzi powoli w zapomnienie, a jego miejsce zaczyna zajmować wzornictwo pozornie oparte na nieładzie. Chodzi w nim o umiejętne operowanie kontrastem, ale nie tylko kolorystycznym, ale również stylistycznym.

Jak urządzić wnętrze z wykorzystaniem bibelotów?

Stare bibeloty i osobiste drobiazgi czy meble, dziś w aranżacjach pomieszczeń mieszkalnych stają się coraz częściej wielce pożądane. Czerpanie z artystycznego dorobku minionych pokoleń jest na czasie. Dawno zapomniane rzeczy, często przetrzymywane na strychu, mogą znów ujrzeć światło dzienne. Ważne, żeby bibeloty te miały w sobie to coś, a nie tylko były kiczowatymi figurkami, które dawno temu rzuciliśmy w kąt strychu lub piwnicy.

Grzeczny, uporządkowany design nie jest już taki modny jak kilka lat temu. Śmiało więc możemy eksperymentować w kreowaniu naszych pokoi domowych. Bibeloty pochodzące często sprzed pół wieku nadają niepowtarzalny klimat całemu pomieszczeniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno dobór, jak i umiejętne aranżowanie w przestrzeni mieszkalnej starych przedmiotów jest zadaniem trudnym. Trzeba mieć duże wyczucie stylu, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *